ABD'de ilk vakanın ortaya çıktığı tarih daha erken olabilir

ABD’de ilk vakanın ortaya çıktığı tarih daha erken olabilir

1 ABONE OL

ABD’nin Washington eyaletinde, Aralık 2019’da corona virüs belirtileriyle benzer rahatsızlık geçiren hemşirenin vücudunda antikora rastlandı.

2

Washington eyaletinde ilk yeni tip corona virüs (Covid-19) vakasının şubatta değil, Aralık 2019’da ortaya çıkmış olabileceği iddia edildi.

3

Seattle Times isimli yerel gazetenin haberine göre, ABD’de ilk Covid-19 vakalarının tespit edildiği Seattle’in Kirkland bölgesinin yakınındaki Snohomish ilçesinde oturan ve geçen yılın aralık ayı sonunda hastalanan emekli hemşire Jean, kuru öksürük, vücut ağrıları ve nefes darlığı gibi belirtiler gösterdiğini hatırlayarak nisan ayında test yaptırdı.

4

Vücudunda Covid-19’u atlatanlarda görülen antikora rastlanan 64 yaşındaki hemşire, “Hastalandığımda Covid-19’un ne olduğunu bile bilmiyordum. Aralık ayındaki hastalık belirtilerimden şüphelenerek test yaptırdım. Doktorum kan örneğimi inceledikten sonra salgınla ilgili zaman çizelgesinin yanlış olduğuna ikna oldu” dedi.

5

Snohomish Sağlık Dairesi sözcüsü Heather Thomas da aralık ayında belirti gösteren ve vücudunda antikor bulunan ikinci bir vakanın daha olduğunu belirtti ve bu vakaların raporlara Covid-19 olarak dahil edilmediğini hatırlattı.

6

Bu sonuçlar, ABD’de ilk vakanın bilinenin aksine daha erken tarihte ortaya çıktığı ihtimalini güçlendirdi.

7

Daha önce de benzer şekilde, ABD’de Covid-19 kaynaklı ilgili ilk ölümün Washington eyaletinde 26 Şubat’ta olduğu söylenmiş, ancak California’nın Santa Clara bölgesinde 6 Şubat’ta hayatını kaybeden iki kişinin nisan ayındaki otopsi raporlarında Kovid-19’dan öldüğü tespit edilmişti.

8Fransada ilk vakanın tarihi değişmişti

Fransa’da ilk vakanın tarihi değişmişti

Fransa’da, başkent Paris’in banliyölerinden Bobigny’deki İbn Sina Hastanesi Acil Servisi Şefi Yves Cohen, 3 Mayıs’ta BFMTV kanalına yaptığı açıklamada, 27 Aralık 2019’da solunum rahatsızlığı nedeniyle tedavi edilen kişinin aslında Kovid-19’a yakalandığını aktarmıştı.

9

Cohen, bu durumun bu kişiye tekrar test yapılmasıyla ortaya çıktığını ifade etmişti.

10

Söz konusu kişinin virüsü iki çocuğuna bulaştırdığını belirten Cohen, eşinin hasta olmadığını fakat belirti göstermeden Kovid-19’a yakalanmış olabileceğini söylemişti.

11DSÖ: Şaşırtıcı değil

DSÖ: Şaşırtıcı değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, Fransa’da ilk Kovid-19 vakasının 27 Aralık 2019’da görülmesinin şaşırtıcı olmadığını belirterek, geçen yılın kasım ve aralık aylarından itibaren “şüpheli zatürre vakalarına” Covid-19 testi yapmaları için ülkelere çağrıda bulunmuştu.

12 13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir