Antarktika'da oy hakkı sahibi olmak için önemli adım

Antarktika’da oy hakkı sahibi olmak için önemli adım

Türk bilim insanları Antartika’ya 4 sefer düzenledi. Amaç, Antartika’da bilim üssü oluşturmak. Antarktika’da Horseshoe Adası’nda bu üssün kurulmasıyla kıtada üssü bulunan ABD, İngiltere, Rusya başta olmak üzere 29 ülkenin arasına Türkiye de katılacak.

Üs kurma çalışmaları sürüyor bunun için bir de yönetmelik yayımlandı. Yönetmelik, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nca , oradaki bilim üssü kurma çalışmalarının Antartika Çevre Koruma Protokolüne uygun olarak yürütülmesi amacıyla yayımlandı.

Buna göre, “Antarktika’da bilimsel üskurulması projesi” kapsamında kurulacak bilimsel üssün faaliyetlerinde çevrenin korunması da bu yönetmelik hükümleri çerçevesinde sağlanacak.

Antarktika’da gerçekleştirilmesi planlanan her proje bir faaliyet olarak ele alınacak ve tüm faaliyetler için seferden önce ÇED Raporu hazırlanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulacak.

Verilen izinler çerçevesinde çalışma yapmayan,yönetmeliğin öngördüğü görev veya yasakları ihlal ettiği tespit edilen faaliyet sahiplerine ise 10 yıl süre ile Antarktika’ya gidişi yasaklanacak

Yönetmelikle Türkiye’nin Antarktika’da oy hakkına sahip olabilmesi için önemli kriterlerden biri olan Antartika Çevre Koruma Protokolü’ne uyum sağlanması şartı da gerçekleştirilmiş ve Türkiye’nin Antarktika’daki varlığı açısından önemli bir adım atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir