Arjantin'de ortalık karıştı. Protestocular, Başkan Alberto Fernandez'in istifasını talep etti

Arjantin’de ortalık karıştı. Protestocular, Başkan Alberto Fernandez’in istifasını talep etti

Erken alınan önlemlerle salgından az etkilenen Arjantin’de devlet başkanı protesto edildi. Protestoyu yapanlar tedbirlerin kaldırılmasını isteyenlerdi. Grup, başkent Buenos Aires ülkenin İspanya’dan bağımsızlığını kutlamak için sokaktaydı. Ancak bir süre sonra kutlamalar protestoya dönüştü. Pankartlar açıldı, tencere ve tavalara vurulmaya başlandı. Kalabalık karantinanın kaldırılmasını talep etti.

Sosyal mesafenin dikkate alınmadığı protestoda ‘yeni dünya düzenine hayır’ pankartları açıldı, ‘aşıya hayır’ sloganları atıldı. Gerçek tehlikenin salgın değil ekonomi olduğunu savunan protestocular, Başkan Alberto Fernandez’in istifasını talep etti.

Arjantin’de 20 Mart’tan beri karantina tedbirleri uygulanıyor. Erken alınan önlemler sayesinde hem vaka hem de can kaybı minimum seviyede tutuldu. 45 milyonluk ülkede vaka sayısı 12 bin civarında, can kaybı da 500’ü bulmadı. Arjantin’in başarısını görmek için bir diğer Latin Amerika ülkesi Brezilya ile karşılaştırmak yeterli.

Brezilya’nın nüfusu 210 milyon. Yani Arjantin’in nüfusunun 4 katından biraz fazla. Ancak burada hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bine doğru ilerliyor. Yani Arjantin’deki can kaybının neredeyse 50 katı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir