Kuzey Kore ve Çin arasında bulunan Tumen Nehri’nden geçmeye çalışan bir kişi Çin sınır muhafızları tarafından vuruldu

Kuzey Kore ve Çin arasında bulunan Tumen Nehri’nden geçmeye çalışan bir kişi Çin sınır muhafızları tarafından vuruldu

1

Kuzey Kore ile Çin arasında bulunan Tumen Nehri’nden geçmeye çalışan bir kişi Çin sınır muhafızları tarafından vuruldu.

2

Çin medyasının “son dakika” koduyla geçtiği haberde, Kuzey Kore ile Çin arasında bulunan ve doğal sınır görevi gören Tumen Nehri’nden geçmeye çalışan Kuzey Koreli bir kişinin Çin sınır muhafızları tarafından vurulduğu aktarıldı.

3

Kimliği açıklanmayan kişinin Çin’de hastaneye kaldırıldığı ve hastanedeki testler sonucu söz konusu kişinin testinin pozitif çıktığı belirtildi. Olaya ilişkin Çin ya da Kuzey Kore’den henüz bir açıklama gelmedi.

4

Öte yandan Kim Jong-un’un sağlık durumuna ilişkin spekülasyonların uluslararası kamuoyuna bomba gibi düşmesinin ardından sessizliğini koruyan Kuzey Kore basını, ‘rutin’ haberlerini sürdürdü.

5

İddialara hiç değinmeyen basın, Kim’in eski açıklamalarını haberleştirdi ve daha önce çekilmiş fotoğraflarını kullandı.

6

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA ve resmi gazete Rodong Sinmun, olağan haberlerini vermeyi sürdürdü. Genelde olduğu gibi Kim’in adı tüm gazetelerde sık sık geçti ancak sağlığıyla ya da nerede olduğuyla ilgili bir bilgi verilmedi.

7ÖLÜRSE YERİNE KİM GEÇECEK

ÖLÜRSE YERİNE KİM GEÇECEK?

Kim Jong-un, babası Kim Jong-il’in 2011’de kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirmesinin ardından yönetimi devralan üçüncü nesil aile üyesi. Dolayısıyla Kim’in sağlığıyla ilgili iddialar da onun yaşamını yitirmesinin ardından yönetimi kimin devralacağı sorularını beraberine getirdi.

8

Kim’in bir çocuğu olup olmadığına dair açık ve kesin bir bilgi olmaması da durumu karmaşıklaştırdı.

9

Uzmanlara göre bir çocuğu varsa, ülkeyi yönetecek yaşa gelene kadar Kim’in kız kardeşi ve ona sadık isimler yönetimi devralabilir.

10

Kim’in halefi olarak gösterilen en güçlü aday ise kız kardeşi Kim Yo-jong oldu. Kız kardeş Kim, son iki yılda devlet yönetiminde bir hayli ön plana çıktı.

11

İşçi Parti’nin politbürosuna seçilen, parlamentoya giren Kim, İşçi Partisi Merkez Komitesi Daire Direktörü Birinci Yardımcısı titrini kullanıyor. Kim, ayrıca nisan başından beri çeşitli resmi etkinliklerde abisini temsil ediyordu.

12

Kim Jong-un’un 15 Nisan’da ülkenin kurucusu olan dedesi Kim Il-sung’un doğum yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve ülkenin en önemli etkinlikleri arasında yer alan kutlamalara katılmaması sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

13

Kim’in sağlık durumuyla ilgili iddialar ilk olarak CNN tarafından dile getirilmişti. CNN, ABD’li yetkililerin açıklamalarını dayanak göstermişti.Ancak Güney Koreli yetkililer bunu doğrulayamadıklarını ve ‘Kuzey Kore’de ‘olağandışı bir durum’ tespit etmediklerini duyurmuştu. Benzer şekilde Çinli yetkililer de haberlerin doğruluğundan şüphelendiklerini açıklamıştı.

14

ABD’li yetkililer durumu yakından izlediklerini söylerken, Başkan Donald Trump ise “İyi olmasını diliyorum, aramızda iyi bir ilişki var” demişti.

15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir