Libya'da neler oluyor? New York Times gazetesi ne yazdı?

Libya’da neler oluyor? New York Times gazetesi ne yazdı?

Libya’da sahada çatışmalar sürerken, bir yandan neler olduğuna dair ortaya yeni bilgiler çıkıyor. Yeni bilgiler Birleşmiş Milletler’in yürüttüğü Libya soruşturmasına ulaşan New York Times gazetesinde yer aldı. Gazetenin ulaştığı bilgilere göre, Hafter safhında savaşmak için, Güney Afrika, İngiltere, Avustralya ve ABD’den, hepsi eski asker olan 20 paralı asker ile anlaşıldı.

Bu paralı askerlerin görevi Türk silahlarının Libya’ya ulaşmasını engellemekti. Ancak paralı askerler Hafter’le anlaşamayarak Malta’ya gitti.

New York Times, Hafter ile birlikte savaşmaları için Libya’ya gelen 20 paralı askere 80 milyon dolar ödendiğini yazdı. Ancak BM soruşturmasına göre askerler General Hafter ile anlaşamayıp, 4 gün sonra Libya’dan Malta’ya gitti. BM Güvenlik Konseyi’ne Şubat ayında sunulan gizli bir raporda, paralı askerlerle ilgili organizasyonun Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapıldığı, bu ülkedeki gizli bazı şirketlerin de operasyona finansman sağladığı belirtiliyor.

NYT’nin haberine göre 2019 yılının Haziran ayında Bingazi’de konuşlandırılan 20 askerin başında eski Güney Afrika Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkilisi Steve Lodge vardı. Lodge daha önce Nijerya’da da paralı asker olarak savaşmış bir isimdi. Gazetenin detaylarını aktardığı BM soruşturmasında, paralı askerlerin Türkiye’nin gönderdiği silahların denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için öncelikle sürat motorları ve saldırı helikopterleri kullanmak istedikleri belirtiliyor.

Haberde, Bingazi’deki General Hafter’in ise paralı askerlerin eski helikopterler getirmelerine çok sinirlendiği yazıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir