Şiş kebap ızgarada yapılan 9 hata... Zehirleyebilir.

Şiş kebap ızgarada yapılan 9 hata… Zehirleyebilir.

Etleri şişe boşluk bırakmadan dizmek ABONE OL

Etleri şişe boşluk bırakmadan dizmek

Birçok kişi şiş kebap hazırlarken, etleri şişe boşluk bırakmadan diziyor. Bu yöntem ne kadar doğru bilinse de çok yanlıştır. Her parçanın arasında neredeyse 1 cm kadar boşluk bırakılmalıdır. Eğer sıkıca dizerseniz etlerbirbirine temas edecek ve eşit bir şekilde pişmeyecektir.

Farklı boyutlarda kesilen etler

Farklı boyutlarda kesilen etler

Eğer şiş kebap yapacaksanız dikkat etmeniz en önemli noktalardan biri, etleri eşit şekilde kesmek. 1 veya yarım santim boyutlarında etleri kesmeye özen gösterin. Eğer etler çok küçük olursa kuru olacaktır ve düzgün pişmeyecektir. Düzgün kesilmiş et nemini koruyacak ve daha sulu olacaktır.

Şişlere sebze eklemek

Şişlere sebze eklemek

Şiş kebap hazırlarken birçok kişi aralara sebze de ekler. Ancak sebzeler etten daha hızlı piştiği için etten önce çıkarmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle sebzeler yanabilir ve kömürleşebilir.

Et tarafından emileceği için üzerinde hoş olmayan bir koku kalacaktır. Bu yüzden sebzeleri etten sonra pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ateşi hızlandıracak sıvılar kullanmak

Ateşi hızlandıracak sıvılar kullanmak

Zaman kazanmak isteyenler ızgarayı hazırlarken ateşin hemen tutuşması için ekstra sıvılar kullanırlar. Bu da en yanlış bilinen yöntemlerdendir.

Izgara yapmanın asıl amacı kömürlerin ısıyı mümkün olduğunca uzun süre tutabilmesi ve yoğun olmayan bir ateş elde etmektir. Eğer bu tarz sıvılar kullanırsanız yemeğinizde hoş olmayan kokulara şahit olursunuz.

Ateşi yakarken çürümüş odun kullanmak

Ateşi yakarken çürümüş odun kullanmak

Izgara ateşini hazırlarken eski tahtalar, çürümüş dallar ve kömür parçaları kullanmak etinizin tadını tamamen değiştirecektir. Ayrıca ateşin yanma süresini de etkileyecektir. Bunun yerine geniş yapraklı ağaçlara benzer büyüklükte kuru odunlar kullanın. Eğer kömür kullanmak istemiyorsanız, kağıttan da faydalanabilirsiniz.

Kömürlerin üzerine su serpmek

Kömürlerin üzerine su serpmek

En çok yapılan hatalardan biri de var olan kömürün üzerine su serpmek… Eğer bunu yaparsanız ısı azalacak ve etiniz eşit bir şekilde pişmeyecek. Kömürünüz çok güçlü yanıyorsa, şişleri hareket ettirin. Suyun ete gelmemesine dikkat edin.

Açık ateşte pişirmek

Açık ateşte pişirmek

Şiş kebabı ızgarada pişirirken üzerinin açık olmamasına dikkat edin. Bu etinizi siyahlaştıracak ve içi çiğ kalacaktır. Bunun yerine üzerini bir tel ile örterek pişirmeyi deneyin.

Hazırlanmamış kömür ateşinde pişirmek

Hazırlanmamış kömür ateşinde pişirmek

Her zaman bu basit kuralı hatırlamanızda fayda var. Düzgün ısıtılmış kömürler, içinde kırmızı kül tabakası ile kaplanır. Kömürler grileştiğin de pişirme zamanı gelmiş demektir. Ancak siyah renkteyse bu sağlığınız açısından çok zararlıdır.

Piştiğini kontrol etmek için ızgara üzerinde et parçalarını kesmek

Piştiğini kontrol etmek için ızgara üzerinde et parçalarını kesmek

Şiş kebap hazırlarken etinizin pişip pişmediğini anlamak için eti sakın şiş üzerinde kesmeyin. Bu durum suyunun azalmasına neden olacaktır. Piştiğini anlamak için en kalın et parçasını kesmeyi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir