Türkiye'den İspanya'ya Akdeniz'de mutlaka görülmesi gereken 25 yer.

Türkiye’den İspanya’ya Akdeniz’de mutlaka görülmesi gereken 25 yer.

1Cinque Terre, İtalya ABONE OL

Cinque Terre, İtalya

Kuzey İtalya’da bulunan Cinque Terre, kayalıklar üzerine kurulmuş bir kasaba. Balayı çiftlerinin gözde mekanı olan Cinque Terre, İtalya’nın simgelerinden biri konumunda.

2Kotor, Karadağ

Kotor, Karadağ

Son dönemin en gözde tatil yörelerinden biri olan Karadağ’ın en ünlü tatil yörelerinden biri olan Kotor, doğası ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor.

3Collioure, Fransa

Collioure, Fransa

Fransa’nın İspanya sınırı yakınlarındaki bu pitoresk kasabası, pek çok sanatçıya ilham kaynağı olan bir yer. Ortaçağ’dan kalma yapılarıyla dikkat çeken Collioure, balayı için tercih edilen bir rota.

4Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Yunanistan’ın en ünlü turistik adalarından Santorini, mimarisi ve deniziyle ziyaretçileri büyülüyor. Dünyaca ünlü isimleri ağırlayan ada karakteristik yapısıyla da adından söz ettirmeyi başarıyor.

5Barcelona, İspanya

Barcelona, İspanya

Katalunya Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Barcelona, Akdeniz’in en zengin ve gözde kentlerinden biri konumunda. Planlı mimarisi, görkemli yapıları ve meydanlarıyla Barcelona, dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak da kabul ediliyor.

6Bonifacio, Korsika, Fransa

Bonifacio, Korsika, Fransa

Akdeniz’deki Korsika adasında bulunan Bonifacio, sarp kayalıklar üzerine kurulmuş bir kasaba. Görüntüsüyle dikkat çeken bu küçük kasaba özellikle balayı çiftlerinin tercihi.

7Antalya

Antalya

Akdeniz’in en çok turist çeken kentlerinden biri olan Antalya, uzun sahil şeridi boyunca hem denizin tadını çıkarabileceğiniz hem de tarihe doğru yolculuk yapabileceğiniz bir yer. Yüzlerce kilometrelik sahil şeridinde keşfedilmeyi bekleyen onca yer bulunuyor.

8Atina, Yunanistan

Atina, Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina, Akrapol başta olmak üzere tarihi yapıları ve canlı gece hayatıyla dikkat çekiyor. Bununla birlikte Pire limanı özellikle cruise gemilerinin uğrak rotası konumunda.

9Venedik, İtalya

Venedik, İtalya

İtalya’nın en ünlü kentlerinden biri olan Venedik, Akdeniz’in doğal uzantısı olan Adriyatik’in en kuzeyinde yer alıyor. Kanallar şehri olarak da bilinen Venedik, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

10Valencia, İspanya

Valencia, İspanya

Barcelona’nın güneyinde yer alan Valencia, mimarisi ve kültürel yaşamıyla önemli bir konuma sahip. Oldukça eski bir kent olan Valencia, özellikle yaşam tarzıyla öne çıkar.

11Valletta, Malta

Valletta, Malta

Akdeniz’in ortasında yer alan ve “Şövalyeler Adası” olarak da bilinen Malta’nın başkenti Valletta, tarihi ve doğasıyla turistleri büyülüyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın kuşatmasına rağmen alamadığı ada, Akdeniz için oldukça stratejiktir.

12Cannes, Fransa

Cannes, Fransa

Fransa’nın ünlü güney sahili Cote d’Azur’da yer alan Cannes, film festivali, plajı ve gece hayatıyla ünlü bir yer. Cannes ayrıca dünyadaki en önemli film festivallerinden birine de ev sahipliği yapmakta.

13Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan

Game of Thrones gibi dizilerin çekimlerine ev sahipliği yapan Dubrovnik, bozulmamış tarihi dokusuyla turistleri cezbediyor. Ortaçağ mimarisinin korunduğu eski kentte tarihe doğru bir yolculuğa çıkmak mümkün.

14Tetouan, Fas

Tetouan, Fas

UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Fas’ın kuzeyindeki Tetouan kenti, ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri.

15Marsilya, Fransa

Marsilya, Fransa

Fransa’nın en büyük ikinci kenti olan Marsilya, Akdeniz’in de en önemli limanlarından biridir. Tarihte Foçalıların kurduğu bir koloni olarak bilinen Marsilya, günümüzde ekonomik olarak güçlü bir konumda.

16Mikonos, Yunanistan

Mikonos, Yunanistan

Yunanistan’ın ünlü tatil adası Mykonos, her yıl çok sayıda turisti ağırlamakta. Sosyetik isimlerin de tercih ettiği Mykonos, gece hayatıyla ünlü bir yer.

17Cebelitarık, İngiltere

Cebelitarık, İngiltere

Avrupa ile Afrika’nın karşı karşıya geldiği yer olan Cebelitarık Boğazı, aynı zamanda Atlantik ile Akdeniz’in de kesiştiği yerde bulunuyor. İspanya ile İngiltere arasında anlaşmazlığa neden olan bölgenin yönetiğimi İngilizlerin elinde.

18Hanya, Girit, Yunanistan

Hanya, Girit, Yunanistan

Bu tarihi kent, hem Girit’in hem de Akdeniz’in en önemli yerlerinden biri. Geçmişi binlerce yıla dayanan Hanya (Chania), günümüzdeyse önemli bir turizm merkezi.

19Amalfi kıyıları, İtalya

Amalfi kıyıları, İtalya

İtalya’nın en gözde tatil rotalarından biri olan Amalfi kıyıları, özellikle balayı çiftlerinin uğrak yerlerinden biri.

20Girne, KKTC

Girne, KKTC

Tarihi kent Girne, aynı zamanda bir turizm cenneti konumunda. KKTC’nin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Girne’de çok sayıda otel bulunuyor.

21Bosa, Sardiyna, İtalya

Bosa, Sardiyna, İtalya

Akdeniz’in en büyük adalarından biri olan Sardinya’da bulunan Bosa, şirin evleri ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

22Monaco

Monaco

Varlığını günümüzde de sürdüren bir prenslik olan Monaco, dünyanın en küçük ülkelerinden biri. Ancak buna rağmen turizm ve casinolardan elde ettiği gelir sayesinde dünyanın en zengin devletleri arasında yer alıyor.

23Palermo, İtalya

Palermo, İtalya

Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’nın en önemli kenti olan Palermo, zengin tarihiyle dikkat çekiyor. Yanı başında bulunan ve Avrupa’nın en faal yanardağlarından biri olan Etna da dikkat çekicidir.

24Napoli, İtalya

Napoli, İtalya

Vezüv Yanardağı’nın hemen yanında bulunan Napoli, yüzyıllar boyunca bir krallık olarak varlığını sürdürmüş bugüne de çok sayıda mimari eseri taşımış bir kent.

25Fethiye, Türkiye

Fethiye, Türkiye

Türkiye’nin en önemli turizm rotalarından biri olan Fethiye, koyları, doğal güzellikleri ve eksrem sporlar konusundaki imkanlarıyla yerli yabancı milyonlarca turistin gözdesi konumunda olmayı başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir